
Johannes Skalle (23) på sin arbeidsplass på biblioteket. Foto: Sivert Thøgersen Jensen
Tekst: Sivert Thøgersen Jensen og Johannes Skalle.
Johannes (23) er førsteårs-student på Internasjonal kommunikasjon her på Høgskolen i Østfold. I fjor høst utlyste biblioteket på HiØ en stilling som IT-vakt, en stilling Johannes så seg nødt til å søke på. Som student med leilighet, hund og en sønn på vei er økonomiske midler utover stipendet helt essensielt. Han jobber også på Sykehuset i Østfold innenfor ruspsykiatrien, men var åpen for noen ekstra timer her på skolen.
På biblioteket jobber han med å bistå studenter og lærere i å finne bøker, utskrifter, kopier osv. Johannes jobber vanligvis to til tre kvelder hver uke, da sammen med andre studentvakter på biblioteket.
Som kommunikasjons-student har Johannes også ansvar for bibliotekets Instagram-konto. Han prøver å drive kontoen med fokus på studenter som følgere. Dette gjør han ved å konsentrere seg om temaer relevant for studenter flest, som utdanning, pugging og selvfølgelig det faktum at biblioteket er en super plass å finne informasjon og hjelp.
-Jeg har aldri vært noen særlig bokorm, men det er spennende å jobbe på biblioteket fordi jeg møter mange forskjellige mennesker som studerer forskjellige ting, sier Johannes. -Det er en veldig behagelig atmosfære på biblioteket, og alle er der jo for å lære.
Jobben er ulik den andre jobben Johannes har, men han liker å ha en variert hverdag.
Johannes ser frem til høsten når det kommer mange nye studenter, og håper på å nå frem til dem med budskapet om at biblioteket finnes her og er til hjelp for de som trenger det.
Så husk: «When in doubt, go to the library!»